Tabata

Rádi byste rychle a efektivně zlepšili svou kondici? Nebaví vás trávit hodiny v posilovně či prostě nemáte dost času? Vyzkoušejte jednoduché kardio cvičení „Tabata“, které zvládnete během pár minut! Nejen, že se rychle zvýší vaše vytrvalost a síla, tento intervalový trénink je také výborný způsob jak spálit přebytečné tuky. A protože je cvičení dle této metody časově nenáročné, můžete se mu věnovat opravdu kdekoliv.

Tajemství cvičení „Tabata“
Trénink je pojmenován po japonském lékaři, který pomocí výzkumů odhalil vysokou účinnost tohoto rychlého intenzivního cvičení. Inovativnost metody spočívá v převrácení doby cvičení a odpočinku. Zatímco tradiční tréninky doporučují třikrát delší dobu odpočinku než dobu zátěže, při cvičení „Tabata“ je vaše doba odpočinku o polovinu kratší než doba zátěže. Pro svou kondici tedy za pár minut, které věnujete velmi intenzivnímu tréninku, uděláte více, než když budete trávit dlouhé hodiny v posilovně.
Trénink v kostce
Aby byly účinky tréninku optimální, mělo by cvičení probíhat následovně. Prvních 5 minut věnujte rozehřátí, můžete jet například na kole či skákat přes švihadlo. Poté věnujte 20 sekund maximálního úsilí jednomu cviku, po kterém následuje 10 sekund odpočinku. Jeden cvik takto zopakujte celkem osmkrát. Po dokončení celé série stejného cviku, si dejte 2 minuty pauzu a navažte novým cvikem.
Tento trénink funguje nejlépe, pokud si na něj vyšetříte čas třikrát až čtyřikrát týdně. Jeho délka závisí na tom, kolik cviků do něj zařadíte – na dva cviky vám například bude stačit pouhých 8 minut a čas, který věnujete úvodnímu rozehřátí.
Další velkou výhodou tohoto způsobu cvičení je, že si můžete zvolit konkrétní cviky podle toho, jakou část těla chcete nejvíce posílit. Můžete se tak zaměřit například na odstranění tuků na nejvíce náchylných místech, jako jsou stehna, břicho či hýždě. Navíc výzkumy doktora Tabaty prokázaly, že tento způsob cvičení zvyšuje kondici mnohem efektivněji než cvičení vytrvalostní.

Na co si dát pozor
Tabata bývá označována za nejefektivnější, ale také nejnáročnější metodu tréninku. Původně byla vyvinuta pro olympijské sportovce a nedoporučuje se lidem, kteří se sportem začínají. A pokud se tento styl rozhodnete vyzkoušet, určitě také nepodceňujte kvalitní noční spánek a dostatek tekutin.

Cvičitelky lekcí Tabata jsou certifikované u Mgr. Zuzany Kubáňové…mimo jiné….

Školitelky a majitelky licence TABATA – školení pro trenéry TABATA® SPECIALISTS

…dále….